تبلیغات
لوگوی سه گوش
مجنون لیلی - 20نکته ویندوزی..........
شمع اگر سوخت و به پروانه وفادار نبود من برآنم که بسوزم به کنارت ، ای عشق
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ


*
*
*
*
*
*
*

20 نکته ویندوزی

در این قسمت وبلاگ قصد دارم شما را با 20 نکته ویندوزی با حال آشنا کنم

شما ممکن است کار با کامپیوتر را از زمان سیستم عامل DOS شروع کرده باشید یا تازه واردهایی باشید که کامپیوتر را با ویندوز XP شناخته اید. در هر صورت همچنان چیزهای زیادی وجود دارند که بتوانید در باره سیستم عامل بیاموزید.بیست نکته ای که می خواهم اینجا به ان اشاره کنم از جمله همین کارهایی هستند که ممکن است شما بعضی از انها را بدانیدو بعضی دیگر برایتان تازگی داشته باشداغلب این نکات رامی توانید در ویندوزهای 98-Me-2000 یا xp به کار بگیرید.نکته دیگر آن است که صفحه کلید را از یاد نبرید.درست است که ویندوز همه چیز منوها و ماوس و ایکون کار می کنند اما اگر ماوس از کار بیفتد چه کار می کنید؟ حداقل این است که برای رفع اشکال درایو ماوس باید از صفحه کلید استفاده کنید پس صفحه کلید را فراموش نکنید.

1-از ترکیب Alt +tab استفاده کنید

با کلیک کردن روی برنامه ها ی موجود در نوار ابزار می توانید انها را فراخوانی کنید اما اگر ایکون برنامه ها کوچک باشند یا نام برنامه ها ی فعال به طور کامل دیده نشوند ان وقت استفاده از این روش کمی سخت می شود به جای ان می توانید از ترکیب کلیدهای Alt+tab به طور متناوب امکان حرکت بین برنامه هایی که در taskbar دیده نمی شوند را هم در انجا ملاحظه کنید.

2-کلید ویندوز و کلید Application

اگر از صفحه کلید استفاده می کنید ولی کلید ویندوز Application (که به جای کلیک سمت راست ماوس کار می کند) در ان وجود ندارد یا کار نمی کند می توانید از ترکیب Ctrl+Esc و shift+F10 استفاده کنید.

3-پنجره های گم شده را پیدا کنید

گاهی اوقات بعضی از پنجره ها خارج از کادر قابل دیدن دسکتاب قرار می گیرند تنها راه برگرداندن انها استفاده از صفحه کلید است کلیدهای Alt+space منوی سیستمی ویندوز را ظاهر می کنند که معمولا در گوشه سمت چپ بالای صفحه قرار دارد . بازدن کلید M برای حرکت و استفاده از کلیدهای مکان نما می توان ان را به محدوده قابل دیدن دسکتاب اورد.البته میان برهای زیادی برای انجام دادن کارها با استفاده از صفحه کلید وجود دارند که می توانید برای اشنایی با انها در قسمت نظرات مطلب مورد نظر را بگویید تا در اسرع وقت در وبلاگ گفته شود.

4-استفاده از پاکسازی دیسک :

سیستم های کامپیوتری معمولا دارای انبوهی از فایل های بدون استفاده هستند که سیستم را کند می کنند و یافتن فایل های مورد نظر را نیز دشوار می کند برای دفع این مشکل به منوی start

رفته و مسیر programs بعد Accessori و بعد system tools و سپس Disk Cleanup را طی کنید."پاکسازی دیسک"مقدار فضایی که در اثر این پاکسازی ازاد می شود را محاسبه می کند وبه شما اعلام می کند.خالی کردن سطل بازیافت و حذف فایل های موقت اینترنتی از جمله راههای ازاد سازی فضای کامپیوتر هستند.موارد مورد نظرتان را علامت زده و ok را بزنید تا بقیه کارها انجام شود.

5- اندازه سطل بازیافت را تغییر دهید:

ممکن است از دیدن فضایی که پس از خالی شدن سطل بازیافت به کامپیوترتان باز می گردد شگفت زده شوید .به طور پیش فرض ویندوز حدود 10 درصد از هر درایو را به سطل بازیافت اختصاص می دهد این موضوع مربوط به زمانی بود که ظرفیت دیسکها کم بود اما اگر الان شما 1 درصد از یک درایو بزرگ را به این کار اختصاص دهید هم باز فضای زیادی در اختیار سطل بازیافت قرار داده اید پس برای تغییر این اندازه روی سطل بازیافت کلیک راست کرده و به properties بروید و اندازه جدید را تعیین نموده و ok کنید.

 

6-برنامه های بدون استفاده را کنار بگذارید:

برای حذف برنامه هایی که اصلا استفاده نمی کنید یا به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند از طریق Control Panel به Add/Remove Programs بروید. ممکن است بعضی از برنامه های نا شناخته را از انجا ببینید که توسط خود سیستم مورد استفاده قرار میگیرند .اما اگر برنامه های کاربردی دارید که مدت طولانی بلا استفاده ماند ه اند در حذف انها تردید نکنید.

7-برنامه Outlook Express را پاکسازی کنید:

بهتر است نگاهی به فولدر پبامها ی برنامه Outlook Express بیندازید وقتی شما پیامی را حذف می کنید یا به فولدر دیگری می فرستید برنامه OE فقط ان را علامت گذاری میکند و به واقع ان را حذف نمی کند پس روی فولدر Delete Items را در برنامه OE کلیک راست کرده و ان رابه طور کامل تخلیه نمایید.

8-از جزییات سخت افزارها مطلع باشید :

ذر بسیاری از مواقع دانستن جزییات سخت افزاری کامپیوترتان به رفع مشکل پیش امده کمک می کند برای این کار نیازی به باز کردن بدنه کامپیوتر نیست . روی MY COMPUTER کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید .یا می توانید از control panel روی ایکون system کلیک کنید . با توجه به نسخه ویندوز شما روی زبانه Device Manager یا دکمه Device manage در زبانه Hardware کلیک کنید در این حالت فهرستی از سخت افزار های موجود روی کامپیوترتان ظاهر می شود که بر اساس type مرتب شده اند .با دوبار کلیک بر روی دستگاهی که می خواهید جزییاتش را بدانید صفحه مربوط به اطلاعات ان ظاهر می شود.

 

9-درباره سخت افزار بیشتر بدانید:

برای انکه اطلاعات بیشتری از سخت افزارهای کامپیوترتان داشته باشید دستور DXDLAG را از کادر Run در منوی start اجرا کنید .زبانه های system-Sound و Display اطلاعات مفیدی را از cpu -حافظه -کارت صدا- کارت VGA -ومقدار حافظه ان به دست می دهند. همچنسن از این ابزار می توان برای رفع مشکل Directx نیز استفاده کرد.

10-از System information بیشتر یاد بگیرید:

یکی از جاهایی که می توان از اطلاعات خوبی راجع به سیستم به دست اورد همان system information است .از منوی استارت مسیر programs و Accessories وSystem Tools و Systm information راطی کنید تا به منابع سخت افزاری و گروه بندی اجرا برسید .ممکن است که نتوانید تمام اطلاعات ان را مطالعه کنید یا همه انها را متوجه نشوید ولی می توانید اطلاعات ان را در یک فایل متنی ذخیره کنید وبرای مراجعات بعدی نگهداری نمایید.

11-چه چیزهایی ذر حال اجرا هستند :

بعضی برنامه ها خودشان نصب می کنند تا به طور خودکار از start-up اجرا شوند و چه بخواهید و چه نخواهید بخشی از حافظه و پردازنده را اشغال می کنند .در ویندوزهای 98 و xp و me می توان برنامه هایی را که مایل نیستند را از طریق زبانه startup از برنامه MSCONFIG حذف نمایید (این برنامه را از طریق کادر RUN می تئانید اجرا کنید) . در ویندوز 2000 باید از برنامه هی کمکی دیگری استفاده کنید .از طریق برنامه MSCONFIG می توانید برنامه های زیادی را غیر فعال کنید. اما اگر System tray را هم غیر فعال کنید انگاه چیزهایی مثل ساعت را نیز از دست خواهید داد.

12-استفاده بهتر از پردازنده:

با زدن کلیدهای Ctrl+Alt+Del می توانید Task Manager را اجرا کنید تا ببنید چه برنامه هایی در حال اجرا هستند در ویندوز 98 و ME فهرست ساده ای از برنامه های در حال اجرا را می بینید ودر ویندوز XP و2000 فهرست پروسه های فعال میزان حافظه مورد استفاده و زمان اشغال شده از CPU نیز دیده می شوند.

13-از راهنمای ویندوز استفاده کنید:

اگر با کامپیوترتان مشکلی دارید می توانید از راهنمایی خود ویندوز استفاده کنید .برای این کار از منوی START به Help برویدو موضوع مورد اشکال را در کادر مربوط تایپ کنید .اگر جواب مورد نظرتان را پیدا نکردید سعس کنید عبارت دیگری را امتحان کنیدتا به جواب مورد نظرتان نزدیک تر شوید.

14-پیامهای خطا را یادداشت کنید:

هنگام بروز بعضی مشکلات در کامپیوتر پیامهای خطایی نیز صادر می شود گاهی یهتر است این پیامها را یادداشت کنید تا در باره انها مطالعه نمایید در ویندوز 2000 و xp با زدن کلیدهای ctrl+c می توانید اغلب پیامهای خطا را در clipboard ذخیره نمایید و بعد ان را در برنامه ای مانند notpad ثبت کنید می توانید پیام خطا را یادداشت کنیدیا با زدن Alt+printscreen یک نمای گرافیکی از ان راثبت کنیدودر برنامه ای مانند paint ان را ذخیره نمایید تا مورد استفاده مراجعه بعدی باشند.

15-استفاده از پایگاه دانش مایکروسافت :

محل بعدی که برای کسب راهنمایی می توانید به ان مراجعه کنید پایگاه دانش مایکروسافت یا Microsoft Knowledge Base است به نشانی www.support.microsoft.com بروید و مشکل خود را با چند کلمه تایپ کنید مثلا shutdown problem ویاقسمتی از پیام خطایی که دریافت کردهاید را بنویسید تا این پایگاه اطلاعت مناسبی را در همان رابطه در اختبارتان قرار رهد.

16-خط فرمان قدیمی"

همه دانش اموزان قدیمی مدرسه DOS به خاطر دارند که همه برنامه ها و عملیات مدیریت فایل ها از طریق خط فرمان (Command prompt ) انجام می گرفت هنوز هم کارهای زیادی را می توان از طریق پنجره تک رنگ خط فرمان در ویندوز انجام داد .پنجره ویندوز اکسپلورر می توان نمایش خوبی از وضعیت فایل های موجود در سیستم را بدهد اما با خط فرمان کارهای بهتری میتوان انجام داد البته از هردوی انها می توان به طور ترکیبی استفاده کرد وقتی شما یک فایل یا فولدر را از اکسپلورر بکشید و داخل پنجره خط فرمان بیندازید نام مسیر کامل ان در خط فرمان ظاهر می شود .مثلا می توانید در خط فرمان بنویسید CD (به معنای Change Directory ) وسپس فولدر مورد نظر را به درون ان پنجره بکشید و رها کنید .سپس Enter را بزنید تا دایرکتوری جاری به نحوی که گفتید تغییر کند و برعکس اگر در خط فرمان بنویسید explorer/e , . , پنجره ویندوز اکسپلورر در فولدری که شما داخل ان هستید باز خواهد شد.

17-از دستور DIR استفاده کنید:

دستور DIR (به معنای Directory )فهرستی از فایل های موجود در فولدر جاری را نشان می دهد .اما اگر بخواهید فایل های پنهان و فایل های سیستمی نیز نشان داده شوند باید از DIR/A استفاده نمایید .همچنین می توانید از فرمان ATTRIB برای نمایش یا تغییر مشخصه ها یا Attribute فایلها استفاده نمایید.

18-استفاده از Xcopy :

ویندوز اکسپلورر می تواند فایل ها یا فولدرها ی مورد نظر تان را به محل دیگری کپی نمایید .برای انکه کنترل بهتری روی این کار داشته باشید می توانید از دستور Xcopy در خط فرمان استفاده نمایید .Xcopy این امکان رابه شما می دهد که فایل هایی راکپی کنید که دارای یک یا چند مشخصه خاص باشند یا فایل هایی را کپی کنید که بعد از تاریخی خاص ایجاد شده اند یا تغییر کرده اند ویا حتی فقط فایل های را کپی کنید که مثلا خصوصیت ارشوی دارند به غیر از این ها با این دستور می توانید فایل های خاص را داخل زیر شاخه ها پیدا و کپی کنید و یا فقط فایل های ارشیوی را دوباره نویسی کنید. با نوشتن فرمان xcopy/? می توانید فهرست همه کاربردها ی این دستور را ببنید چون تعداد سوییچ هایی که این دستور را به خود می گیرند زیاد است و در یک صفحه جا نمی گیرند می توانید با فرمان xcopy/?xcopy.txt همه دستورات در فایل متنی با نام xcopy ذخیره نمایید.

 

19-اجرای برنامه ها از خط فرمان:

برای اجرای یک برنامه از خط فرمان کافی است که نام ان رابنویسید .برای باز کردن فایل های داده ای می توانید از فرمان START XCOPY .TXT تا فایل مورد نظر در برنامه Notpad باز شود.

20-خط فرمان برتی یافتن فایل ها :

همان گونه که فرمان DIR می توانید فایل هایی مورد نظر شما را پیدا کند .فرمان FOR نیز می تواند عمل گفته شده را اجرا نمایید . به عنوان نمونه دستور زیر همه فایل های موجود در دایرکتوری جاری که نامشان project1 است را پیدا می کند و هرکدام را در برنامه متناظرشان باز می کند : FOR%7 IN (PROJECT1.*) DO START %7 علامت %V نشان دهنده یک متغییر است که به جای ان می توانید هر حرفی بگذارید هر فایلی که با فایل درون پرانتز منطبق باشد دستور بعد از DO تکرار می شود . در ویندوز های 2000 و XP فرمان FOR کارهای بیشتری هم انجام می دهد برای دیدن همه ویپگی های این دستور و ذخیره ان در یک فایل متنی تایپ کنید: FOR/?FORHELP.TXT برای دیدن همه دستوراتی که در خط فرمان قابل استفاده هستند بنویسید HELP >HELP.TXT وفایل ایجاد شده را در ویرایشگر مانند NOTPAD بخوانید.mouse code|mouse code

كد ماوس